5 hlavných dôvodov prečo necvičíme a ako ich prekonať

od | okt 10, 2023 | Cvičenie | 0 komentárov

Keď sa priateľ vrátil z extrémneho prekážkového behu (niečo podobné ako Spartan Race), povedal mi: "Už som si zvykol na mokré ponožky, topánky a úplne ľadové ruky."

Povedal, že mu chlad, mokré ponožky a topánky vždy vadili, keď začal trénovať vonku, ale teraz... keď behá cez mokré polia a kaluže, takmer to nevníma.

Zamýšľal som sa nad tým, či skutočným dôvodom, prečo nechodíme cvičiť, je naša túžba vyhnúť sa nepohodliu a neprijemnostiam za akúkoľvek cenu.


Ľudia často tvrdia, že nechodia cvičiť preto, lebo nemajú čas, nemajú peniaze alebo nevedia, ako začať. Avšak v druhej vete hovoria o tom, ako veľmi chcú byť zdraví a mať peknú štíhlu postavu a že určite veria, že cvičenie je jediná cesta k lepšiemu zdraviu. Je to nekonečný začarovaný kruh.

V porovnaní s našou každodennou realitou je cvičenie niekedy nepohodlné. Žijeme v spoločnosti, kde si udržiavame teplotu v domácnosti rovnomernú po celý rok, nosíme mäkké oblečenie, topánky s hrubou podrážkou na ochranu našich nôh, spíme na mäkkých matracoch a každý deň sa kúpeme v teplej vode.

Celkovo sme si natoľko zvykli na luxus, že sa nedokážeme zmieriť s miernym fyzickým nepohodlím.

Teórie ľudského správania už dlho tvrdia, že okamžitý zážitok často preváži budúcu odmenu. Inými slovami, je pre nás ťažké niečo nepríjemné robiť, pokiaľ nám to ihneď neprinesie niečo dobré.

A tak je to aj s cvičením! U mnohých je na úplnom konci ich zoznamu a majú kopu ospravedlnení, prečo sa vyhnúť fyzickej aktivite.

Zozbieral som pre vás 5 najčastejších dôvodov, s ktorými sa stretávame v SlyoFIT, prečo ľudia nechodia cvičiť a ponúkam vám na ne iný pohľad.

Nemám čas

necvičím, lebo nemám čas

Číslo 1 na našom zozname je neustále sa vyhováranie na prácu, deti, školu, povinnosti, psa, mačku, počasie, či zakrivenie zeme vzhľadom na pravouhlú rotáciu mesiaca...

Každý máme prácu, školu, deti a kopec svojich povinností. Napriek tomu je to všetko o prioritách!

Deň má 24 hodín. Ak si kopa ľudí dokáže nájsť 45 až 60 minút z dňa na cvičenie, dokážete to aj vy! Je zaujímavé, že máte čas na návštevy u lekárov kvôli vášmu životnému štýlu, ale na prevenciu chorôb a úrazov už nie.

Riešenie

  • Vytvorte si vo svojom kalendári miesto 4 až 5 krát za týždeň, vždy v rovnakom čase, ktoré venujete výhradne cvičeniu. Buď to bude ráno pred prácou alebo školou, alebo hneď po nej, aby ste nemali čas si vymyslieť ďalšiu výhovorku. Vytvorte si plán, ktorý budete dodržiavať!
  • Začnite cvičiť s osobným trénerom, s ktorým sa budete stretávať vždy v rovnaké dni a časy. To vám zabezpečí 100% dochádzku na vaše tréningy.

Nemám financie na permanentku

Nemám peniaze - nechodím do fitka

Druhým najčastejším dôvodom, s ktorým sa stretávame u nás vo fitku, je nedostatok financií. Áno, cvičenie vo fitku nie je zadarmo, ale zároveň nie je pravda, že by bolo len pre tých, čo majú dostatok finančných prostriedkov. Opäť je to len o prioritách.

Len si spomeňte na to, keď ste si kúpili niečo, po čom ste strašne túžili a vôbec ste to nepotrebovali. Peniaze sa vždy našli.

Či už to bol nový iPhone, tenisky na novú sezónu, nové nechty alebo vlasy, auto alebo drahá dovolenka. Keď ste sa pre niečo rozhodli, urobili ste všetko pre to, aby ste si to kúpili.

Ľudia často pri šetrení zrušia cvičenie, lebo im neprináša okamžité výsledky. A to je chyba. Tým sa vracajú do začarovaného kruhu (choroby, zranenia, priberanie, úzkosť a stres).

Neviem ako začať

neviem ako začať cvičiť

Byť nováčikom v cvičení je pre mnohých zraňujúce. Mnohí prídu do fitka, nevedia si nastaviť stroj, ako na ňom cvičiť, ako narábať s jednoručkami, veľkými činkami, nehovoriac o počte opakovaní či zvolenej záťaži. Takýto spôsob vedie skôr či neskôr k nechuti, frustrácii a zanechaniu cvičenia.

Vo všeobecnosti, odporúčame všetkým začiatočníkom aspoň na nejaký čas
cvičiť s osobným trénerom. Ten vás naučí správnu techniku základných cvikov a vytvorí vám tréningový plán, ktorý je v súlade s vašim cieľom.

Druhou možnosťou sú skupinové cvičenia, ktoré nie sú technicky náročné a ich výhodou je rôznorodosť, pretože si môžete neustále vyberať novinky. Musíte však počítať s tým, že lektor nemusí celých 60 minút venovať svoju pozornosť vám, pretože sú okolo vás ďalší, ktorí potrebujú opraviť alebo povzbudiť.

Hanbím sa ísť do fitka

hanbím sa ísť do fitka

Ak je pre nás niečo nové a nepoznáme to, a môže to byť pre nás nepríjemné, je našou prirodzenou vlastnosťou vyhnúť sa tomu. Častokrát nám klienti vravia, že sa cítia obézne v športovom oblečení, nekomfortne, smiešne alebo že už sú na návštevu fitka starí.

Pravda je taká, že sú to len vnútorné domnienky, ktoré vás odhovárajú od prvej návštevy. Fitness centrum, najmä naše SlyoFIT, navštevujú všetky skupiny ľudí - od detí, študentov, čerstvých mamičiek, až po seniorov.

10 z 10 klientov, ktorí naberú odvahu prísť k nám, povedia, že ich obavy boli bezdôvodné a mohli prísť už skôr. Nie hanba, ale odvaha je to, čo musíte nájsť v sebe!

Nevidím na sebe žiadnu zmenu

nevidím zmenu tela

Veľmi častým dôvodom prerušenia cvičenia je, že naši klienti nevidia na sebe žiadnu alebo aspoň malú zmenu. Keď sa ich spýtame, koľko cvičia, odpoveď je 4, 5, 6 týždňov. Táto doba je veľmi krátka.

Pamätajte, že strata kondície a nárast váhy nenastal za deň alebo za týždeň. Často ide o mesiace bez pravidelného pohybu a iróniou je, že si myslíte, že za pár týždňov budete pripravení na pláž.

V závislosti od vašej súčasnej kondície, zdravotných aspektov, môžete sa dostať do formy za 3 až 4 mesiace a to len za predpokladu, že budete cvičiť pravidelne. Sú prípady, kedy na sebe môžete badať malé zmeny už po 6 až 8 týždňoch, ak dodržiavate individuálny stravovací a tréningový plán.

Pri vytváraní tréningového plánu a individuálneho stravovacieho plánu vám môže pomôcť 
osobný tréner.

Záver

Ak sa rozhodnete prekonať svoje nepohodlie, čaká vás obrovský pocit úspechu a obrovský krok vpred na ceste k dobrému zdraviu a vysnívanej postave.

Vaše pohodlie a komfort tu bude vždy, ale ak sa dokážete občas z neho vymaniť, možno zistíte, že to nie je až také zlé.

Radoslav Cabúk

Radoslav Cabúk

Autor

Osobný tréner a výživový poradca. Špecializuje sa na zdravé a udržateľné chudnutie a zdravý životný štýl. Pomohol už stovkám ľudí schudnúť, posilniť svoju postavu a získať kondíciu. Je autorom online kurzov Zmena je možná, Funkčné telo, Chudnutie s diastázou, a e-booku Ako schudnúť z brucha. Vydal tiež knihu Tajomstvo trvalo štíhlej postavy. O svojich skúsenostiach sa podelil s čitateľmi časopisov Forbes, Sme Žena, Fit štýl a ďalších. Vystupoval tiež v relácii Dámsky klub na STV1. Má svoju pravide lnú reláciu v SKY rádiu pod názvom SKY Fit.